Feniksy i wyróżnienia na Targach Wydawców Katolickich. Wielki sukces Białego Kruka i autorów tej krakowskiej oficyny

Portal TV Republika, wch 06-05-2024, 17:00
Artykuł
Biały Kruk

Tysiące Czytelników odwiedziły stoisko Wydawnictwa Biały Kruk i spotkały się z autorami oficyny podczas XXIX Tragów Wydawców Katolickich. W ich trakcie Nagrodę Główną Złotego Feniksa za całokształt twórczości otrzymał fotografik Adam Bujak, a lista laurów i wyróżnień dla krakowskiego wydawnictwa oraz związanych z nim twórców jest zdecydowanie dłuższa.

Biały Kruk na targach, zorganizowanych w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zaprezentował ok. 250 swych tytułów, w tym książki najnowsze, które podczas spotkań z Czytelnikami promowali sami Autorzy. Jak zwykle tłumnie oblegany był Jan Pietrzak, który złożył setki autografów na swojej najnowszej książce „Zakazane Piosenki”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania z Jolantą Sosnowską, autorką pełnej mało znanych faktów i fascynujących ciekawostek książki „Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II”, powstałej na 10-lecie kanonizacji Papieża Polaka.

Nawiązaniem do tego wydarzenia była także wystawa opublikowanych przez Wydawnictwo Biały Kruk książek poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Jest ich w dorobku oficyny ponad 120.

Także profesorowie Wojciechowie Polak i Roszkowski byli rozchwytywani przez odwiedzających targi. Pierwszy z naukowców promował swoje najnowsze dzieło „Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu”, a drugi książkę, której sam tytuł „Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku” jest dla każdego miłośnika dziejów narodowej kultury zachętą nie do odparcia.

Uroczysta gala Targów Wydawców Katolickich odbyła się 13 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W jej trakcie Nagrodę Główną Złotego Feniksa za całokształt niezrównanej twórczości odebrał fotografik Adam Bujak, autor 150 książek, których lwia część ukazała się nakładem Białego Kruka. Adam Bujak to światowej sławy mistrz nastrojowej, mistycznej fotografii. Jak nikt inny potrafi malować światłem i ukazywać piękno dzieł sztuki. Przez ponad 41 lat wiernie towarzyszył ze swym aparatem Karolowi Wojtyle od czasu jego arcybiskupiego ingresu do królewskiej katedry na Wawelu w 1964 roku, aż po kres wielkiego pontyfikatu świętego papieża Jana Pawła II. Dokumentował kluczowe wydarzenia, które nie tylko odnowiły oblicze „tej ziemi”, lecz niosły wolność i nową nadzieję narodom w najdalszych zakątkach naszego globu.

Podczas wspomnianej gali prezes Wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski odebrał Feniksa Specjalnego – Księga Życia, którym uhonorowano zmarłego 23 marca literata, kompozytora, pianistę i aktora Leszka Długosza. W Białym Kruku opublikował on książki „Podróże” oraz „Podwawelska kolęda” z fotografiami Adama Bujaka; od lat piękne, refleksyjne wiersze Leszka Długosza otwierają także kolejne wydania miesięcznika „Wpis”.

Nagrodę Feniks 2024 w kategorii Książka dla Dzieci i Młodzieży przyznano publikacji „Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X-XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu”, autorstwa prof. Wojciecha Polaka, prof. Sylwii Galij-Skarbińskiej i ks. Michała Damazyna.

Wydawnictwu Biały Kruk przyznano także wyróżnienia Feniks 2024 w kategoriach:

Duchowość/Świadectwo — za publikację „Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej” autorstwa Jolanty Sosnowskiej.

Historia — za publikację „Orzeł, lew i krzyż. Tom 1. Historia i kultura krajów Trójmorza”, „Orzeł, lew i krzyż. Tom 2. Historia i kultura krajów Trójmorza” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego

Publicystyka/Eseistyka Religijna — za publikację „Piękno zdeptane, kult brzydoty” autorstwa Janusza Szewczaka.

Tłumacz — za pierwszy polskojęzyczny przekład „Kroniki Polaków” Macieja Miechowity w tłumaczeniu ks. Michała K. Cichonia.

Feniksem Specjalnym – Promotor Polskości Stowarzyszenie Wydawców Katolickich uhonorowało Polską Fundację Humanistyczną im. Wincentego Kadłubka za tłumaczenie i wydanie publikacji: „The History of Poland”, vol. I-V, / „Die Geschichte Polens” Band I-V, autorstwa prof. Andrzeja Nowaka. To prestiżowy wyraz uznania działalności edytorskiej i wydawniczej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka w zakresie promowania w przestrzeni europejskiej i światowej wiedzy o dziejach Polski w oparciu o dorobek naukowy współczesnej narodowej myśli historycznej.

Źródło: Biały Kruk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy